עמוד הבית > ילדי גירושין

ילדי גירושין

אמא, איפה אני אגור אחרי שתתגרשו?    ומה יהיה עם אבא?    איך יהיה אחרי שתיפרדו?
הילדים מבולבלים?    לא יודעים איך לענות לילדים?

הדרכת הורים תיתן לכם תשובות לכל השאלות המטרידות אתכם.
תקבלו כלים מעשיים שיקלו עליכם ועל ילדיכם.


התקשרו עוד היום - 054-4242540

טיפול, ייעוץ והדרכה גם בטלפון / סקייפ / זום / וואטסאפ וידאו

ילדי גירושין

ילדי גירושין הם ילדים מגיל אפס (בהיותם ברחם) ועד בכלל.
לכולם קשה לקבל ולהשלים עם פרידת, גירושי הוריהם.
ילדי גירושין הם גם ילדים שהוריהם נפרדו מבלי להתגרש רישמית.


השפעת הגירושין על הילדים

תגובות הילדים משתנות בהתאם לגיל ואופי הילד.


השלכות הגירושין:

שינוי בהתנהגות (כעס, התפרצויות זעם, הסתגרות, דכדוך) ירידה בלימודים, קשיים בריכוז.
שינויים בהתנהגות החברתית (התבודדות או לחילופין שהייה ממושכת מחוץ לבית עם חברים).
שינויים בהרגלי אכילה ושינה.
קושי בהתמדה במילוי מטלות.
שינויים במצב הרוח.
 

ייעוץ והכוונה טרום הגירושין, במהלכם ואחריהם ממזערים את נזקי הפרידה ומקלים הן על ההורה והן על הילד.

גירושין הם תקופה קשה להורים (גם להורה שיזם את הגירושין), לא כל שכן לילדים.

מאילו טעויות להמנע?

נטע, ילדה כבת 10, תלמידה טובה, מקובלת בחברה, החלה לאחרונה להרבות להחסיר מבית הספר עקב כאבי ראש ובטן. כמו כן נטע מסתגרת בביתה ולא רוצה לפגוש חברות וללכת לחוגים אליהם נהגה ללכת בשמחה. הוריה נפרדו לאחרונה, אך סיפרו זאת לה ולאחותה בת ה- 16, יום אחד לפני שהאב עזב את הבית, כבדרך אגב, בבקר כשהסיע אותם לבית הספר. הבנות היו בשוק, אך לא היה זמן לשאלות או שיחה, וכך הם ירדו מהאוטו ונשאו את הבשורה הזאת איתן מבלי לשוחח עם אף אחד.

כמובן שפרידה/גירושין משפיעים על הילדים. יחד עם זאת, אם מכינים את הילדים כראוי ועוזרים להם לעבור תקופה קשה זו, ניתן להקל עליהם, למזער את תוצאות המשבר ולמנוע, במידת האפשר, השלכות שליליות בעתיד.

אז מה עושים?

לשם כך, ההורים צריכים לשתף פעולה בינהם, גם אם הם נפרדו בצורה לא  "יפה". הם צריכים להיות קורקטים כשהילדים בסביבה. הילדים קולטים כל מתח, ומריבות קולניות לא משפיעות עליהם לטובה. הם חייבים לשוחח עם ילדיהם ולהסביר להם על ההחלטה להפרד/להתגרש. במידה ויש הפרשי גיל גדולים בין הילדים עליהם לשוחח עם כל ילד בנפרד.

ועוד טעות

לפעמים, הילדים רואים שההורים מסתירים מהם את העובדה שנפרדו או התגרשו ואז גם הם מסתירים זאת מסביבתם.

אור, ילד בין 12 שהוריו נפרדו ונמצאים בתהליך גירושין, לא סיפר על כך לאף אחד. הוא ראה שאמו נוהגת כך, ואף ביקשה ממנו לא לספר. במשך כשנה, אור נאלץ להמציא תירוצים שונים כשחבריו באו אליו ושאלו אותו איפה אביו. כמובן שאחרי שנה, קשה מאד להתחיל לחשוף את הסוד.

בשיחותי עם אור, הוא הבין שחשוב לשבור את הדפוס הזה ולהוציא את הסוד הגדול החוצה. בהדרכתי, הוא עשה זאת בהדרגה ואכן הוקל לו מאד. בד בבד, בהדרכת ההורים, הסברתי להם את הקשיים שאור מתמודד איתם בשמירת הסוד הזה, ואף הם התחילו לספר לסביבה.

מדוע הדרכת הורים חשובה?

במקרים רבים, כשילדים מראים סימני מתח,דיכאון וחרדה סביב הפרידה, הגירושין, חלק בלתי נפרד מהתהליך הוא הדרכת הורים. בהדרכת הורים, אני נפגשת בהתחלה עם הילדים בניפרד כדי להבין מהם את הבעיות שמציקות להם ואחר כך עם ההורים. גם במקרים שאיני רואה את הילדים, אני נותנת להורים כלים והדרכה כיצד להתמודד עם המצב שנוצר כך שהפגיעה בילדים תהיה מינימלית אם בכלל. 

הורים רבים מספרים לי שהזוגיות שלהם לא טובה כבר שנים, יש הרבה מריבות וכעסים אך הם החליטו לא להתגרש "בשביל (או בגלל) הילדים". מנסיוני, וכן מתוצאות מחקרים רבים אנו יודעים שעדיף פרוד, מאשר לחיות בבית רווי מתח ומריבות רק "בשביל הילדים".

אחד הדברים החשובים ביותר שעל ההורים לזכור הוא לא לערב את הילדים, ובודאי לא לצפות מהם לקחת צד. הילד אוהב גם את אמו וגם את אביו ולכן צריך להמנע מלהשמיץ ולהכפיש את ההורה השני.

חשיבות שיתוף הפעולה בין ההורים

כשמקדישים מחשבה ופועלים במטרה משותפת שהילדים לא ינזקו מהתהליך, הילד יכול "לשרוד" את הפרידה/גירושין כמעט ללא נזקים, וכך גם ההורים.

זוגות רבים מצליחים לתקשר בניהם במשך התהליך ולתאם עמדות ושיתוף פעולה סביב הילדים. זוגות שאינם מסוגלים לכך, פונים לאיש מקצוע שעוזר להם בתהליך, לצד תמיכה ועזרה לילדים, במקרה הצורך.

לעיתים, עקב גירושים קשים, או חוסר מודעות לצרכי הילדים, ההורים לא מטפלים נכון בילדיהם תוך כדי התהליך של הפרידה/גירושין ואז כל הבעיות צצות לאחר הגירושין. במקרה כזה, כשהנזק כבר נעשה לילד, חייבים לפנות לאיש מקצוע כדי שבטיפול, הן של ההורים והן של הילדים, ימוזער הנזק. 

גם ילדים גדולים בני 30 ויותר, שהוריהם מתגרשים הם "ילדי גירושין" על כל המשתמע מכך, ולכן תמיד צריך לתת את הדעת על תגובת הילדים לגירושין, לשתפם במידה הנכונה ולבדוק איך הם עוברים את התהליך.

לסכום, מכיוון שתקופת הגירושין היא תקופה קשה לכל אחד מבני המשפחה, אני ממליצה מאד לכלכל היטב את צעדיכם תוך שימת דגש על הילדים וצרכיהם הפיזים והרגשיים.

כל השמות והפרטים האישיים שונו במטרה להגן על פרטיותו של המטופל ולמנוע את זהויו.

 

 ייעוץ וטיפול פסיכולוגי, כפר סבא, רעננה, הוד השרון, אזור השרון,
רמת אביב, תל אביב.


קליניקה:

הגליל 2 ב', כפר סבא   חיים לבנון 59, רמת אביב, תל אביב 

09-7677451            054-4242540


dorit.ronen1@gmail.com



תגיות: ילדי גירושין, ילדי גירושים, פסיכולוג ילדי גירושין, פסיכולוגית ילדי גירושין, טיפול פסיכולוגי בילדי גירושין בתל אביב  בת"א ברמת אביב בכפר סבא ברעננה בהוד השרון בשרון, , הדרכת הורים, פסיכולוג פסיכולוגית ילדים גירושים גירושין, השפעת הגירושין על ילדים גדולים, הורים פרודים, הורים גרושים, טיפול בילד בילדים להורים פרודים גרושים לאחר הגירושין גירושים, פסיכולוג פסיכולוגית ילד ילדים להורים מתגרשים גרושים, שאלות של ילדים להורים גרושים מתגרשים, טעויות של הורים גרושים, תגובות ילדים לגירושין, ילדים גירושין, השפעת השלכות הגירושין הגירושים על הילדים ילדים, לספר לילד לילדה לילדים על גירושין גירושים, לא מתגרש מתגרשים בגלל הילדים, הדרכה הורית בגירושין, מה עובר על ילדים להורים גרושים, ילדים סימני דיכאון, מתח, חרדה, הפחד להתגרש בשביל בגלל הילדים, גירושין וילדים, ילדים וגירושין,ילד ילדה נער נערה מתבגר מתבגרת להורים גרושים, השלכות רגשיות של על ילדי גירושין, ילדים וגירושין, ילדים וגרושין, השפעת הזוגיות על חינוך ילדים,

  חרדות ודיכאון מהקורונה  
  טיפים והדרכת הורים בימי הקורונה  
  טיפול בחרדות  
  דיכאון  
  ביטחון/דימוי עצמי נמוך  
  אובססיביות וכפייתיות (OCD)  
  שינויים לאורח חיים בריא  
  לקויות למידה  
  גירושין  
  ילדי גירושין  
  הדרכת הורים  
  מן העיתונות
  מן הטלויזיה

פותח ע"י סופטמדיה בניית אתרים