עמוד הבית > לקויות למידה

לקויות למידה

קשיים בלימודים?    משקיעים ולא מצליחים?    מתחמקים משעורי בית?
מתוסכלים?    מרגישים "מפגרים"?


אפשר לעזור לכם!
פגישת ייעוץ תבהיר ותחדד לכם את הקשיים של ילדכם. תקבלו המלצות והדרכה שתקל עליכם ועל ילדכם.


צרו עמי קשר - 054-4242540


טיפול, ייעוץ והדרכה גם בטלפון / סקייפ / זום / וואטסאפ וידאו

סוגי לקויות למידה

ילדים (ומבוגרים) שיש להם קשיים במיומנויות למידה אחת או יותר, כגון:

הפרעות קשב וריכוז (
ADD) 
הפרעות קשב וריכוז עם היפראקטיביות (
ADHD

לקות
בחשבון (דיסקלקוליה) 
לקות בקריאה (דיסלקציה)  
לקות בכתיבה (דיסגרפיה)


הגורמים ללקויות למידה

ליקויי הלמידה
הם מולדים, מקורם בשיבוש בתפקודי המח, הגורם לקשיים קוגניטיביים (קשיים הקשורים לחשיבה, קשב וריכוז, שפה, התמצאות בזמן ובמרחב וזיכרון).

השלכות לקויות הלמידה

ילדים לקויי למידה, סובלים פעמים רבות מדימוי עצמי נמוך, ולעיתים גם מחרדות. הם חוו כישלונות והתנסויות שליליות. דבר שמשפיע גם על כישוריהם ומעמדם החברתי. מורים והורים רבים חושבים שהילד עצלן וסטיגמה זו לא תורמת לדימויו העצמי, הנמוך ממילא.

מכיוון שהילד נולד עם הלקויות האלה, הם נשארות איתו  לאורך  חייו. לכן הטיפול בהן, מכל הביטיו, עוזר לילד לתפקד טוב יותר, אך אינו מעלים את הלקויות. ילד זה יגדל ויתבגר ויהפוך לאדם מבוגר עם לקויות למידה, על כל ההשלכות הנובעות מכך.

איבחון מאוחר

פעמים רבות הילד מצליח להטעות את סביבתו, ומאבחנים אותו בגיל מבוגר יחסית. ילדים רבים מאובחנים כלקויי למידה בחטיבה, ולפעמים בתיכון. וכך הילד חווה שנים רבות של כשלונות והתנסויות שליליות שמגבירות את הביטחון העצמי הנמוך שלו. הוא חושב שהוא 'מפגר' כי הוא מרגיש בקשיים שלו אך לא יודע מה לעשות איתם. פעמים רבות הוא מתבייש בהם ולא מדבר על כך עם אף אחד.

בעיות קשב וריכוז אצל מבוגרים

רוני, בשנות הארבעים לחייו, הגיע לטיפול עקב קשיים בזוגיות. הבחנתי שיש לו קשיים בתחומים נוספים, ואכן הבחנתי אצל רוני בעיית קשב וריכוז עם היפראקטביות, דבר שגרם לו להחליף מקומות עבודה לעיתים תכופות וכן לבעיות בזוגיות. עצם האבחנה הקלה מאד על רוני, וכדבריו: "סידרת לי את הפאזל של חיי". רוני קיבל הדרכה וכלים לחיים, ואכן תוך זמן קצר הוא הרגיש שיפור בעבודה, בזוגיות ובקשר עם ילדיו וחבריו.

מה עושים?

כאמור, לקויות הלמידה אינן נעלמות עם הגיל. יחד עם זאת, קיימות מספר דרכים כדי להקל ולעזור ללקוי הלמידה לתפקד טוב יותר: אבחון דידקטי יכול למקד בדיוק את הבעיות ואת החוזקים שלו. הוראה מתקנת עוזרת לילד לעקוף את קשייו על ידי נקודות החוזק שלו. טיפול פסיכולוגי עוזר לילד לטפל בהשלכות הרגשיות, התנהגותיות וחברתיות שנובעות מלקויות הלמידה שלו (דימוי עצמי נמוך, בעיות חברתיות, התפרצויות זעם, חרדות, בעיות התנהגות, בעיות קשב וריכוז וכד').

הטיפול הקוגניטיבי - התנהגותי, ממקד את הקשיים ונותן לילד כלים מעשיים לשיפור מצבו. גם הדרכת הורים תורמת מאד לשינוי. הנסיון מראה שכאשר מטפלים בקושי מכל ההיבטים (הילד, ההורים וביה"ס/גן), מרגישים בשינוי ובשיפור תוך זמן קצר יחסית.

תאור מקרה

עידו, ילד כבן 13, אינו מצליח בלימודיו למרות מגוון המורים הפרטיים שתומכים בו. ההורים מתוסכלים, מוציאים כסף רב, אך אינם רואים שיפור. הם חושבים שהוא עצל ולפעמים אף כינו אותו "עצלן", תסכוליו של עידו והדימוי העצמי הנמוך שלו, גרמו לו להתפרצויות זעם ובעיות התנהגותיות קשות בבית ובביה"ס. גם מבחינה חברתית עידו סבל מאד והיה בודד הן בהפסקות והן אחר הצהריים. הוריו המודאגים והמתוסכלים הגיעו להדרכת הורים ועידו החל בטיפול פסיכולוגי. שלחתי את עידו לאיבחון והתברר שאכן יש לו לקויות למידה והוא לא סתם "עצלן". לאט לאט, דימויו העצמי עלה וכן גם התנהגותו השתפרה. גם להוריו היו כלים חדשים וידעו כיצד לדבר ולהתייחס אליו וכיצד לעזור לו. עידו למד להתגבר על התפרצויות הזעם שלו ורכש מספר חברים חדשים.

כל השמות והפרטים האישיים שונו במטרה להגן על פרטיותו של המטופל ולמנוע את זהויו.

 ייעוץ וטיפול פסיכולוגי, כפר סבא, רעננה, הוד השרון, אזור השרון,
רמת אביב, תל אביב.

 

קליניקה:

הגליל 2 ב', כפר סבא   חיים לבנון 59, רמת אביב, תל אביב 

09-7677451            054-4242540


dorit.ronen1@gmail.com

 


תגיות: לקויות למידה, ילדים עם לקויות למידה,לקויי למידה, ליקויי למידה, הסיבות הגורמים ללקויות למידה, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות, בעיות, קשב וריכוז אצל ילדים נוער מבוגרים, טיפול פסיכולוגי דימוי עצמי נמוך,בעיות חברתיות, כישורים חברתיים, טיפול פסיכולוגי בלקויי למידה תל אביב ת"א רמת אביב כפר סבא רעננה הוד השרון אזור השרון, טיפול פסיכולוגי התפרצויות זעם, טיפול פסיכולוגי בבעיות התנהגות, הדרכת הורים, טיפול פסיכולוגי בילדים,  דימוי עצמי נמוך אצל ילדים נוער מתבגרים מבוגרים, דימוי עצמי נמוך, פסיכולוג ילדים תל אביב ת"א רמת אביב כפר סבא כפר סבא רעננה הוד השרון אזור השרון, ADHD, ADD , ייעוץ יעוץ והדרכה להורים לילדים לקויי למידה, קשיים חברתיים, יעוץ להורים לילדים עם קשב וריכוז, השפעת לקות למידה על דימוי עצמי של מתבגרים, ילד לקוי למידה, בעיות הנובעות מדימוי עצמי, ילד ילדה עם בעיות חברתיות, לקויות לקות למידה בקרב ילדים נוער מתבגרים מבוגרים, סוגי לקויות למידה,בעיות רגשיות של ילדים נוער מתבגרים מבוגרים עם לקויות למידה, תיאור מקרה, תאור מקרה,

  חרדות ודיכאון מהקורונה  
  טיפים והדרכת הורים בימי הקורונה  
  טיפול בחרדות  
  דיכאון  
  ביטחון/דימוי עצמי נמוך  
  אובססיביות וכפייתיות (OCD)  
  שינויים לאורח חיים בריא  
  לקויות למידה  
  גירושין  
  ילדי גירושין  
  הדרכת הורים  
  מן העיתונות
  מן הטלויזיה

פותח ע"י סופטמדיה בניית אתרים