עמוד הבית > מן העיתונות > והעיקר לא לפחד כלל - "ירוק בכפר"

והעיקר לא לפחד כלל 

על חרדות והתקפי פאניקה


טניה סלומון

פורסם בירוק בכפר, גליון 259, ז' באדר ב' תשס"ה, 18.3.2005

את הבשורה באזורנו, מובילה ד"ר דורית רונן, פסיכולוגית ומטפלת זוגית ומשפחתית, שרכשה את השכלתה בארצות-הברית, ועובדת בשיטה קוגניטיבית-בהביוריסטית


אני חושב שאני הולך למות...

משה, איש עסקים מצליח, הובהל על-ידי אשתו המבוהלת, לבית החולים הסמוך למקום מגוריו עם סימפטומים של התקף לב: דפיקות לב מואצות, הזעה וכאבים בחזה. הוא קיבל את התקף החרדה הראשון לאחר עסקת נפל שגרמה לו להפסדים כספיים גדולים. נירית בת 42, סבלה מ"בעת נהיגה". היא לא השתמשה במכוניתה במשך 18 שנה למרות שהיה לה רשיון בר תוקף. נורית לא הלכה במשך שנים לבדיקות דם כי היה לה פחד ממחטים. יוסי הסתובב עם פה חסר שיניים כי זמזום המכשיר אצל רופא שיניים החריד אותו... גבריאלה, בת  ה-75, פחדה מכל מיחוש קל מפחד להישנות התקף לב. יעל בת ה-17 גילתה בכיתה י' שיש לה פחד בחינות שמשתק אותה וגורם לה ל'בלק אאוט'. כל אלה הם מקרים בהן טיפלה ד"ר דורית רונן בהצלחה מרובה.
 

זאת ההתמחות שלך?

"מעבר לנושאים הסטנדרטיים יש לי שלושה תחומי התמחות. את עבודת הדוקטורט שלי בארצות הברית, עשיתי על גירושים וילדי גירושין, בנוסף לכך אני מתמחה בנושאים של לקויות למידה אצל ילדים ומבוגרים, פוביות וחרדות".

 

מהן התופעות האלה. מה זה בכלל התקפי חרדה ופוביות?

"יש סוגי פוביות רבים. יש אנשים שסובלים מקלסטרופוביה (פחד ממקומות סגורים), יש כאלה שאינם מסוגלים לצאת מפתח הבית (פחד ממקומות פתוחים), יש חרדת בחינות, פחד קהל וחרדות הקשורות לתופעות של אובססיביות (או.סי.די.). כך למשל, אישה שהגיעה אלי לטיפול, נהגה לרחוץ את הידיים עשרות פעמים ביום. את התנהגותה הסבירה בכך שהיא חוששת מהידבקות במחלות. חרדות, לחץ והתקפי חרדה (פאניקה) הם ללא ספק מגיפה... יש הרבה מאד אנשים שיש להם סימפטומים אבל הם לא מודעים שהם סובלים מבעיה שיש לה 'שם' והגדרה רפואית. אחרי שהם מגיעים לחדר מיון בבית חולים, לעיתים יותר מפעם אחת, מתברר להם ש'אין להם שום דבר'. רק אז, כשהם מופנים לטיפול פסיכולוגי הם מבינים שהבעיה היא נפשית. החדשות הטובות הם שבעולם כבר יודעים מזמן שניתן לטפל בהצלחה מרובה בבעיות מסוג זה, על ידי מספר טיפולים קצר. במקרים רבים, אין צורך להיכנס לתהליך של פסיכותרפיה ממושכת ולחקור את כל ההיסטוריה של האדם".

 

מה היתרון של שיטת הטיפול שאת מיישמת על פני שיטות אחרות?

"מיקוד ומתן פתרונות מעשיים. אני מאמינה שאדם שיש לו בעיה צריך לבוא לטיפול בלי לפתח תלות. במהלך מספר טיפולים קצרים אני מלמדת אותו ומעניקה לו כלים להתמודד עם הבעיה".

 

אז איך את מצליחה לפתור את הבעיות האלה אצל מטופלים?

"אני משלבת טיפול קוגניטיבי עם התנהגותי. כשמסבירים לאדם שמקור הפחד אינו רציונאלי, מלמדים אותו להרפות את הגוף, לעשות דמיון מודרך ולהגביר את תחושת השליטה העצמית על המצב - חלה התקדמות של ממש. זה הרציונאל מאחורי השיטה. במהלך הטיפולים מתקיימות שיחות בהן נכנס בהדרגה האלמנט "המפחיד". המטופלים לומדים את הסיטואציה המאיימת בלי לקבל את כל הסימפטומים...".

 

האם את גם יוצאת לשטח כדי ללוות את המטופלים למקומות שמפחידים אותם?

"לא. כל העבודה נעשית בקליניקה. תוך שלוש עד חמש פגישות, הטיפול מסתיים. אחוזי ההצלחה בשיטה הזאת גבוהים. השיטה, בה משתמשים בחו"ל כבר שנים רבות, הוכיחה את עצמה מזמן".

 

האם את ממליצה לשלב טיפול פסיכולוגי עם טיפול תרופתי?

"זה תלוי. במקרים בהם יש צורך, אני מפנה פציינטים לרופא פסיכיאטר. זה קורה במקרים שיש התקפי חרדה המשולבים עם דיכאון או בעיות אחרות. במקרים רבים, הטיפול האולטימטיבי משלב בין תרופות לפסיכותרפיה. במהלך הטיפול אנשים מקבלים כלים להתמודד עם הפחדים שלהם וכך הם יכולים להמשיך לחיות חיים נורמטיביים ולתפקד במצבים שקודם היו מחוץ לתחום עבורם. איכות החיים משתפרת ללא היכר".

 

תוכלי לתת דוגמאות?

"אנשי עסקים שסובלים מפחד קהל, לא מסוגלים לעשות מצגת, הקול שלהם רועד, הם מזיעים ומסמיקים, בתי השחי הופכים לשלוליות של זיעה... במקומות עבודה רבים, נדרשים העובדים להשתתף בישיבות שבועיות ולהשמיע 'פידבק' על העבודה. זאת משימה בלתי אפשרית גם מבחינת סטודנטים שרוצים לתת פרזנטציה או תלמיד בכיתת בית ספר.
במהלך השנים, הגיעו אלי לטיפול רופא שפחד לבדוק את הפציינטים שלו מחשש להידבקות במחלות, בחור שסבל מפחד נהיגה ונכשל ב-12 טסטים בזה אחר זה, אישה שלא הסכימה עד לאחר הטיפול לרכוש לילדיה כלב קטן ואישה שויתרה באופן עקבי על הצעות לטיול בחו"ל בגלל פחד מטיסה. כולם 'יצאו' מזה לאחר מספר קצר של טיפולים.
כאשר אחת המטופלות שלי שלא נהגה שנים, התקשרה אלי וצעקה בשמחה ובהתרגשות לתוך השפופרת "דורית, את לא תאמיני, אני נוהגת עכשיו בכביש איילון"... זה היה ללא ספק אחד הרגעים הכי מרגשים ומספקים"....
            
  

 

ייעוץ וטיפול פסיכולוגי, כפר סבא, רעננה, הוד השרון, אזור השרון,
רמת אביב, תל אביב.

קליניקה:

הגליל 2 ב', כפר סבא   חיים לבנון 59, רמת אביב, תל אביב 

09-7677451            054-4242540

 

dorit.ronen1@gmail.com

 

תגיות: טיפול קצר מועד, כלים להתמודד עם, כלים להתמודדות עם, חרדה, חרדות, טיפול בחרדה, טיפול בחרדות ובלחץ, טיפול פסיכולוגי בחרדה, טיפול פסיכולוגי בחרדות, טיפול פסיכולוגי בחרדה בכפר סבא בתל אביב ברמת אביב ברעננה בהוד השרון בשרון, טיפול פסיכולוגי בחרדות בכפר סבא בתל אביב ברמת אביב ברעננה בהוד השרון באזור השרון, פחד, הרגשת פחד, התקפי חרדה, חרדה חברתית, דיכאון וחרדה, טיפול בחרדת בחינות, חרדה בריאותית, פחד חרדה מרופאים רופאי שיניים, טיפול בחרדה פחד מזריקות, היפוכונדריה, פחד פחדים מנהיגה בינעירונית, חרדה ממבחנים, חרדה חברתית,
התקף חרדה, התקפי פאניקה, תחושת מחנק, הרגשת מחנק, הרגשת חנק, דופק מהיר, לחץ בחזה, טיפול בחרדות ובמצבי לחץ, טיפול בחרדות ולחץ, ה
פרעת חרדה,טיפול בחרדה,

  חרדות ודיכאון מהקורונה  
  טיפים והדרכת הורים בימי הקורונה  
  טיפול בחרדות  
  דיכאון  
  ביטחון/דימוי עצמי נמוך  
  אובססיביות וכפייתיות (OCD)  
  שינויים לאורח חיים בריא  
  לקויות למידה  
  גירושין  
  ילדי גירושין  
  הדרכת הורים  
  מן העיתונות
  מן הטלויזיה

פותח ע"י סופטמדיה בניית אתרים