"בהשוואה לנשים, גברים יודעים פחות איך להיעזר ב'גלגלי ההצלה' שלנו, הנשים, נראים זמינים ולגיטימיים", אומרת ד"ר דורית רונן, פסיכולוגית ומטפלת משפחתית מכפר סבא שהקימה סדנה לגברים בתהליכי גירושים. "החברות או בני המשפחה משמשים לנו, הנשים, רשת תמיכה זמינה בדרך כלל. אצל הגברים, שהם לרוב חניכי האסכולה המאצ'ואיסטית, אין נכונות להיחשף בחולשותיהם בפני חבר ואין מיומנויות שמאפשרות לדבר על המצוקות, והן רבות".  

הנה שלושה סיפורים של גברים המתמודדים עם מציאות חדשה ולא קלה בכלל. 

 

"אני מרגיש בודד מאוד" 

רוני, ,56 התגרש לאחר 32 שנות נישואים, אבא לשני ילדים בוגרים וסבא לנכדים  

"כל השנים חשבתי שאנחנו איכשהו מסתדרים בנישואין שלנו, וההחלטה של אשתי להתגרש נחתה עליי כמו פצצה. יום אחד היא הודיעה שהיא לא רוצה שנחיה יחד. לטענתה, אני כל הזמן ביקורתי כלפיה. אבל מה לעשות שהיא באמת עושה דברים לא בסדר?
"כל החברים הקודמים שלנו נשארו רק שלה ואף אחד מהם לא רואה אותי ממטר. אני שומע שהיא התחילה לצאת עם גברים אחרים וזה אוכל לי את הלב. הילדים שלי מאשימים אותי שבגללי התפרקה החבילה"
"אני אדם שאוהב להיות בבית עם העיתון והטלוויזיה, והיא, בגיל 52, החליטה שהיא רוצה לטייל ושהיא רוצה לצאת לקולנוע ולתיאטרון. אותי זה לא מעניין. היא טיפוס חברותי, ואני, עם הזמן, ביקשתי לצמצם את הבילויים האלה. התברר שכל המצב הזה נמאס עליה ושהיא רוצה חיים חדשים.

 "היא עזבה את הבית, היא עובדת ומרוויחה. כל החברים הקודמים שלנו נשארו רק שלה ואף אחד מהם לא רואה אותי ממטר. אני שומע שהיא התחילה לצאת עם גברים אחרים וזה אוכל לי את הלב. הילדים שלי מאשימים אותי שבגללי התפרקה החבילה. מתברר שגם הם פגועים מהביקורתיות שלי.  

"אני מרגיש בודד מאוד. לא ישן טוב, לא אוכל טוב. הלכתי לרופא המשפחה והוא נתן לי כדורים נגד דיכאון, אבל אמר לי שבעיקר אני צריך לדבר על המצב שלי. במקרה שמעתי על קבוצת תמיכה של גברים מתגרשים והצטרפתי. כאן הבנתי שגם אני עשיתי טעויות בזוגיות שלי וגם בגידול הילדים. שמעתי שגם לגברים אחרים לא עומד כשהם מנסים להתחיל עם אישה חדשה. הבנתי שגם אצלם הביטחון העצמי על הפנים". 

 

"הביטחון העצמי שלי התרסק" 

ירון, כמעט 40, איש מחשבים מרעננה, פרוד בהליכי גירושין, אבא לבן 5  

 "ידעתי שהליך הגירושים יהיה קשה, אבל לא תיארתי לעצמי עד כמה זה כואב, מתיש וממאיס את החיים. בעיקר, לא חשבתי שארגיש כל כך בודד.  

"הביטחון העצמי שלי התרסק. המחשבות שלי רצות כל הזמן לסרטים עליה. קשה לי להתרכז בעבודה והבוסים שלי לא מרוצים. מה יהיה אם יפטרו אותי? איך אשלם מזונות ושכר דירה? החרדות האלה משגעות אותי"
"החלטתי להיפרד מאשתי כשתפסתי אותה בוגדת בי. כבר לפני שנתיים וחצי התחלתי לחשוד. פניתי לבלש והוא מצא שיש לה רומן עם חבר לעבודה. אחרי שהראיתי לה את תיק ההוכחות היא הודתה שהרומן נמשך כבר שנתיים וניסתה לטעון שאין לו משמעות מבחינתה. הלכנו לייעוץ, אבל בעיקר כדי שארגיש שעשיתי את חלקי. בחיים לא אוכל להאמין לה יותר, אפילו לא כשהיא תגיד לי מה השעה. אני פגוע מאוד.  

"שכרתי דירה ליד הבית שלנו ואנחנו חולקים את הטיפול בילד. היא עושה לי את החיים קשים מאוד. לא מספיק שהשפילה אותי כל כך עם הרומן שלה, עכשיו, כשהילד אצלי, היא מצלצלת כל חצי שעה לשמוע מה אני עושה איתו, מה אני מאכיל אותו וכו.' הביטחון העצמי שלי התרסק. המחשבות שלי רצות כל הזמן לסרטים עליה. קשה לי להתרכז בעבודה והבוסים שלי לא מרוצים. מה יהיה אם יפטרו אותי? איך אשלם מזונות ושכר דירה? החרדות האלה משגעות אותי, גם השאלות אם אני אבא מספיק טוב והאם אני עושה מה שצריך כדי להקל על הבן שלי.  

"אומרים לי שאחרי שמתגרשים מתחילים לחגוג, כי יש הרבה נשים פנויות ויש רעב לקשר טוב, אבל אני ממש לא בקטע. יש בעבודה בחורה נחמדה מאוד שמחזרת אחריי. יצאנו כמה פעמים, פעם אחת אפילו עליתי אליה לדירה, אבל זה לא כל כך הלך וחזרתי הביתה. זה לא קרה לי בעבר. שמעתי שגם אצל אחרים זה קורה. אני לא אומר שנרגעתי, אבל זה טיפה יותר קל."  

 

 

"עדיין קשה לי מאוד" 

שלמה, מהנדס מפתח תקווה, גרוש שנה לאחר 15 שנות נישואים, אבא לשלושה (4 ,7 ,13)

"רגשי האשמה אכלו אותי. הרגשתי כמו פושע, כי גרמתי להתפרקות המשפחה, ולא היה לי עם מי לדבר על זה. עדיין קשה לי מאוד, אבל אני קצת פחות אומלל"

"בסביבה שבה גדלתי לא מדברים על דברים אישיים, ועוד פחות על משהו כל כך פרטי כמו גירושין. במשך כמה חודשים הסתרתי אפילו מההורים ומהאחים שלי שאני ואשתי כבר לא יחד. הייתי בא לאירועים משפחתיים רק עם הילדים, וכל פעם ממציא תירוץ אחר למה אשתי לא הצטרפה. פעם היא לא מרגישה טוב. פעם היא נסעה לאחותה וכאלה. 

צילום: thinkstock
''כן, חמודה שלי, ככה מענישים את אבא ומעמידים אותו בפינה. תלמדי'' (צילום: thinkstock)
 
"לגירושין שלנו היו שתי סיבות: הסיבה שאני קורא לה 'חיצונית' היא שהיה לי רומן. הסיבה האמיתית היא שכבר לא היה לי שום עניין באישה שאתה התחתנתי. אחרי שנולדו הילדים היא הפסיקה לעבוד, לא הלכה ללמוד, הייתה עסוקה בילדים ובקניות. היא אמא טובה מאוד וגם אישה מטופחת ונאה, אבל אני הרגשתי ריקנות, שאין לי עם מי לדבר. הייתי חוזר מהעבודה ומספר לה מה קורה לי והיא לא הייתה מקשיבה בכלל. 

 "דרך האינטרנט הכרתי נשים שהיה לי נעים לנהל איתן צ'טים ועם אחת גם נפגשתי וניהלנו רומן במשך כמה חודשים. רק בדיעבד הבנתי שאשתי עלתה על העסק כנראה מפני שרציתי שהעניין יתפוצץ.  

"רגשי האשמה אכלו אותי. הרגשתי כמו פושע, כי גרמתי להתפרקות המשפחה, ולא היה לי עם מי לדבר על זה. שמעתי משכן שיש קבוצה של גברים ובאתי לנסות. בהתחלה שתקתי ואחרים דיברו, ולפעמים תהיתי אם הם מדברים על עצמם או עליי. התיידדתי במיוחד עם גבר אחר שגם הוא לא דברן ואנחנו משוחחים בטלפון גם בין הפגישות. עדיין קשה לי מאוד, אבל אני קצת פחות אומלל".